Dotace na novostavbu 2023 – Jak žádat, kolik můžete dostat a na co?

V České republice existuje několik programů, které nabízejí dotace na novostavbu, přičemž cílem těchto programů je podpořit výstavbu nových bytů a domů, zejména s ohledem na energetickou úspornost a udržitelnost. Zde jsou některé z nejvýznamnějších programů a informace o tom, jak se o ně ucházet.

Dotace na výstavbu domů a bytů 2023

Tento program poskytuje finanční podporu pro výstavbu nových bytů a domů s využitím moderních technologií a materiálů, které jsou energeticky úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Podmínkou pro získání dotace je, že novostavba musí být určena k trvalému bydlení a musí být postavena na území České republiky. Dotace může být poskytnuta na krytí nákladů na stavební materiály, energii a zařízení.

TIP: Jak připravit Vaši novostavbu na instalaci tepelného čerpadla vzduch-voda? Praktický rádce zde.

Program Zelená úsporám

Tento program je zaměřen na podporu investic do energeticky úsporných opatření v bytových domech a rodinných domech. Dotace může být poskytnuta na nákup a instalaci tepelných čerpadel, solárních panelů, izolace a modernizace topných systémů a dalších opatření. Podmínkou pro získání dotace je, že investice musí vést k úsporám energie o minimálně 30%.

Program Moje dotace

Tento program je určen pro mladé rodiny, které si chtějí pořídit vlastní bydlení. Dotace může být poskytnuta na krytí nákladů na výstavbu nebo koupi nového bytu nebo rodinného domu. Podmínkou pro získání dotace je, že žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem novostavby.

Kolik mohu dostat?

Výše dotace závisí na mnoha faktorech, jako jsou velikost domu, počet obyvatel a použitá technologie. Maximální výše dotace na novostavby dosahuje 350 000 Kč, a to bez ohledu na zvolenou technologii. Nicméně, při výběru vhodné technologie můžete získat i další finanční podporu.

Například pokud se rozhodnete pro využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely nebo tepelná čerpadla, můžete získat další dotace v rámci programů Zelená úsporám a Nová zelená úsporám. Tyto programy podporují využití obnovitelných zdrojů energie a zlepšení energetické náročnosti budov a nabízí až 50 % refundaci nákladů na pořízení takových zařízení.

Jak žádat o dotace na novostavbu?

Žádost o dotaci na novostavbu lze podat prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Při podání žádosti je třeba přiložit řadu dokumentů, jako jsou stavební povolení, doklad o vlastnictví pozemku a doklady o nákladech na stavbu.

Je důležité žádost podat co nejdříve, protože výše dotace se stanovuje podle okamžitého stavu rozpočtu programu. Pokud byste s podáním žádosti váhali, může se stát, že se program vyčerpá a dotace budou již nedostupné.

Na co mohu dotaci použít?

Dotace na novostavbu může být použita na mnoho účelů, včetně nákupu pozemku, výstavby domu, vybavení domu nezbytným zařízením, jako jsou topné systémy nebo izolace. Nicméně, ne všechny náklady na novostavbu jsou dotacemi kryté. Například náklady na vybavení domu luxusními prvky, jako jsou klimatizace, bazény nebo sauny, nejsou zahrnuty do výpočtu dotace.

Celkově lze říci, že dotace na novostavbu jsou velmi atraktivní pro ty, kteří plánují stavbu domu. Pomáhají snížit náklady na stavbu a zlepšit energetickou účinnost domu.

Jak žádat o dotace na novostavbu?

Pro žádost o dotaci na novostavbu je třeba postupovat následovně:

 • Vyplňte online žádost o dotaci na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. V žádosti uveďte základní informace o stavbě a kontaktní údaje.
 • Poté, co podáte žádost, bude provedena kontrola vaší žádosti a bude vám přiděleno číslo projektu. Po přidělení čísla projektu můžete začít se stavbou.
 • Po dokončení stavby vyplňte žádost o poskytnutí dotace na stejných webových stránkách. V žádosti uveďte veškeré náležitosti, které jsou požadovány. Žádost musí být podepsána vlastníkem nebo zástupcem vlastníka nemovitosti.
 • Poté, co bude vaše žádost o dotaci na novostavbu zpracována a schválena, bude vám přiděleno rozhodnutí o poskytnutí dotace. Pokud je žádost o dotaci schválena, bude vám vyplacena na váš bankovní účet.

Výše dotací na novostavbu se může lišit podle typu stavby a způsobu vytápění. V současné době lze žádat o dotace na následující typy stavby:

 • Rodinné domy a bytové jednotky
 • Bytové domy
 • Veřejné stavby

Výše dotací se pohybuje v rozmezí 200 000 až 700 000 korun. Konkrétní výše dotace závisí na typu stavby, způsobu vytápění a ekologických kritériích.

Dotace mohou být použity na následující účely:

 • Vytápění a přípravu teplé vody
 • Instalaci nízkoenergetického otopného systému
 • Instalaci solárních panelů a fotovoltaických systémů
 • Instalaci tepelného čerpadla
 • Izolaci a opravu stávajícího vytápění

Dotace nelze použít na kuchyňské spotřebiče nebo elektroniku.

Klíč. slovo: Dotace na novostavbu 2023

Důvěryhodnost článku

Informace v článku jsou aktuální a důvěryhodné 2.7 / 5. 3

Autor: Petr

Petr je zkušený dotační specialista se zaměřením na financování malých a středních podniků. V průběhu své kariéry se věnoval řešení složitých otázek týkajících se žádostí o dotace, správy projektů a řízení rizik.

Jeden komentář u “Dotace na novostavbu 2023 – Jak žádat, kolik můžete dostat a na co?”

 1. Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně stavby nového domu na dotace, kdy se bude bourat původní neopravitelný
  dům. Zda se musí nový dům postavit na stejném místě, nebo musí zčásti překrývat zastavěný
  pozemek, nebo se může postavit o cca 1 – 1,5m dál.
  Zatím se mi nepodařilo toto zjistit z podmínek pro dotace a nesdělili mi to ani z odboru život. prostředí.
  Děkuji za odpověď a podání zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *