Dotace pro seniory a důchodce 2024

Nová zelená úsporám Light nabízí dotace na úsporu energie pro seniory. Pokud vlastníte rodinný dům nebo trvale obývaný rekreační objekt a všichni členové vaší domácnosti pobírají starobní nebo invalidní důchod 3. stupně nebo v minulosti pobírali příspěvek na bydlení, můžete získat až 150 tisíc korun na zateplení domu, výměnu vchodových dveří a oken.

Dotace pro seniory a nízkopříjmové domácnosti: Fotovoltaický ohřev vody a kotlíková dotace – Chci si přečíst více

Vše, co potřebujete vědět o NZÚ Light (Nová zelená úsporám Light)

Nová zelená úsporám Light je program, který poskytuje dotace na úsporná opatření v rodinných a bytových domech. Je určen pro seniory a nízkopříjmové domácnosti, které jsou nejvíce ohroženy energetickou chudobou. Nově program nabízí také dotace 90 000 Kč na systém ohřevu vody pomocí sluneční energie. Finanční prostředky mohou být vyplaceny ještě před instalací formou zálohy a žádat o ně mohou i ti, kteří již nějakou formu dotace v rámci programu NZÚ Light čerpali.

Dotace na fotovoltaiku

Domácnosti seniorů a rodiny s nízkými příjmy si mohou od začátku května nově požádat o dotaci na pořízení solárních systémů pro ohřev vody. V programu Nová zelená úsporám light se počítá se státním příspěvkem až 90 tisíc korun. Peníze půjde čerpat i zálohově, na teprve chystané úpravy.

Dotace na bydlení pro seniory

Dotační program je určen pro podporu vzniku bytového domu pro seniory (Komunitní dům pro seniory musí obsahovat minimálně 10 a maximálně 25 bytů) nad 60 let, a to s výší dotace 600 000 Kč na jeden byt. Žadatelem o tuto podporu mohou být obce a města, stejně jako další subjekty.

Způsobilí žadatelé

Mezi oprávněné žadatele o dotaci patří obce, kraje, dobrovolné svazky obcí, městské části Prahy, příspěvkové organizace, veřejně obchodní společnosti, různé druhy společností, evropské společnosti, družstva, spolky, obecně prospěšné společnosti, církve a náboženské společnosti.

Výše dotace

Výše dotace se stanovuje jako součin počtu podporovaných bytů a finančního příspěvku maximálně 600 000 Kč na jeden byt.

Dotační výzva

Dotační výzva je vyhlašována každoročně.

Dotace pro seniory může být poskytnuta na:

 • novostavbu bytového domu;
 • stavební úpravy, kterými vznikne nový byt z prostorů určených k jiným účelům než k bydlení, vyjma stavebních úprav v rodinném domě;
 • nástavbu nebo přístavbu, pokud jí vznikne nový byt, vyjma nástaveb nebo přístaveb v rodinném domě;
 • stavební úpravy bytového domu, ve kterém není žádný byt způsobilý k bydlení a k uzavření nájemní smlouvy;
 • stavební úpravy, nástavbu nebo přístavbu rodinného domu, ve kterém není žádný byt způsobilý k bydlení, pokud z něj vznikne bytový dům.

Dotace pro důchodce se vztahuje na opatření provedená po 12. září 2022. Žádost můžete podat jednoduše online a ke schválení budete potřebovat fotodokumentaci před a po renovaci, formulář odborného posudku a závěrečnou zprávu o realizaci. Více informací najdete na https://novazelenausporam.cz/nzu-light/.

Dotace pro seniory a důchodce: Ze zpráv

Teplá voda skoro zadarmo?

Přes dotace Nová zelená úsporám rozdává stát už léta miliardy. Přečtěte si celý článek na Lidovky.cz

19.8. Zdroj: Dotace pro seniory. Teplá voda téměř zadarmo a skoro čtvrt milionu předem | Seriály | Lidovky.cz

Dotace pro seniory a nízkopříjmové domácnosti na solární systémy startují

Nově nabízený program pro nízkopříjmové domácnosti zahrnuje nejen podporu rychlého zateplení, ale také možnost instalace solárního systému pro ohřev vody. Tento program je otevřen nejen novým zájemcům, ale i těm, kteří již využili dotaci na zateplení v rámci programu Nové zelené úspory Light.

Beze změny zůstává dotace 150 tisíc korun na rychlé zateplení fasády, střechy, stropů i podlah a na výměnu oken a vchodových dveří.

2.5.2023 Zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/713361-v-nove-zelene-usporam-light-odstartoval-prijem-zadosti-o-dotace-na-solarni-systemy-pro-seniory-a/

Důvěryhodnost článku

Informace v článku jsou aktuální a důvěryhodné 2.8 / 5. 4

Autor: Petr

Petr je zkušený dotační specialista se zaměřením na financování malých a středních podniků. V průběhu své kariéry se věnoval řešení složitých otázek týkajících se žádostí o dotace, správy projektů a řízení rizik.

7 komentářů u „Dotace pro seniory a důchodce 2024“

 1. Děkuji za zvěřejnění této nabídky pro seniory,nikde se o tom nemluví!
  Prosím o zpřesnění informace.
  Jsme svj bytového domu v něm 99% starobních (opravdu již strarobních) důchodců.Měly jsem dům zateplený s novými okny (velmi nekvalitními) v roce 2008 a musíme nyní uvažovat o jejich výměně pro jejich netěsnost.
  Bude se vztahovat tato dotace také na naše SVJ?
  Děkuji za odpověď.
  K.Řádová
  Beroun

 2. Prosím o sdělní výše dotace pro důchodce, když se jedná o starý dům a topíme starým nevyhovujícím kotlem. tj. výměna způsobu vytápění na ekologický.

 3. Dobrý den, je možné požádat o dotaci na nová okna v bytovém domě, pouze v jednom bytě, které vlastní invalidní důchodce ve 3. stupni invalidity. Ostatní byty v daném domě již plastová okna maji.
  Děkuji

 4. Dobrý den, jsem majitelka bytu v bytovém domě-společenství vlastníků-v Praze 4. Je mi 78 let. Potřebuji vyměnit stará původní okna která netěsní. Většina vlastníků v domě již má okna vyměněná a brzy se chystá zateplení domu. Prosím o radu jak mohu získat dotaci na nová okna. Děkuji za odpověd.

 5. Dobrý den. Rád bych věděl co všechno je zahrnuto v této dotaci, zda je v té ceně nárok i na nový boiler. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *